śr: 09:00 - 21:00; Najbliższa niedziela (31.10): niehandlowa en

 

W lepszą stronę zakupów – zrównoważona moda

 

Zrównoważona moda wkracza do marek, które znacie i lubicie. Ale co właściwie oznacza to pojęcie? Zakłada zmiany w procesie pozyskiwania materiałów, produkcji i sprzedaży w trosce o naturę i ludzi. W jej definicji mieszczą się: ochrona środowiska, sprawiedliwość społeczna i ekologia, czyli… lepsze wybory zakupowe!

 

 

 

 

Podobno małe kroki czynią wielkie zmiany, dlatego zachęcamy do bardziej świadomych decyzji. Zobaczcie nasz przewodnik i dowiedzcie się, jak wprowadzić ubrania z recyklingu, organiczną bawełnę czy zasady garderoby kapsułowej do swojego codziennego życia.

 

 

Ubrania z recyklingu

W 2020 roku Virgil Abloh, dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton, dał przykład innym markom pokazując, że da się stworzyć kolekcję, korzystając prawie w 100% z ubrań z poprzednich sezonów. Tylko 2 kreacje spośród 52 nie wpisały się w recykling. W myśl slow fashion coraz więcej firm nadaje drugie życie odpadkom poprzez zbiórki odzieży i przetwarzanie jej na nowe tkaniny. Spoglądając na metki w Waszych ulubionych sklepach rozglądajcie się za charakterystycznymi oznaczeniami i dołóżcie swoją cegiełkę do rozwoju mody cyrkularnej (zamkniętego obiegu). Ubrania z recyklingu najczęściej stworzone są z poliestru czy bawełny. W przypadku tej drugiej pamiętajcie jednak, że aby mogła Wam dłużej posłużyć, jej wartość nie powinna przekraczać 20% składu. Dzięki temu włókna w t-shircie czy koszuli są bardziej trwałe.

 

Naturalne materiały

Krok w dobrą stronę to już coś więcej niż ograniczenie foliowych opakowań. Eco-friendly zmiana zaczyna się na plantacji bawełny czy lnu oraz w hodowli owiec (szukaj pojęcia mulesing free – delikatnego traktowania zwierząt) czy jedwabników. Część marek stosuje wegańskie i ekologiczne skóry, wykonywane z ananasa (Pinatex), jabłek, a nawet kukurydzy! Jeśli tylko nie zmagasz się z alergią, wprowadź do swojej szafy następujące materiały:

biodegradowalne i przyjazne dla Twojej skóry. Poza tym cieszą się np. właściwościami termoregulacyjnymi czy wysoką higroskopijnością. A to znaczy, że nie będzie Ci w nich za ciepło czy za zimno, bo odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają przewiewność. Naturalne materiały nie wykluczają zaawansowanych technologii. Jeśli na metce natrafisz na słowa Tencel™, Refibra™, Ecovero™ i Modal™, możesz mieć pewność, że włókna celulozowe użyte w ich produkcji pochodzą z drzew uprawianych w zrównoważony sposób.

 

Ponadczasowa szafa

XXI wiek to era SMART. Wszystko, czym się otaczamy, powinno być inteligentne i użyteczne. Nie inaczej jest z modą! Rozwiązaniem na współczesne kwestie środowiskowe i dążenie do wypełnienia misji „zrównoważona moda dla każdego” jest umiejętne komponowanie ubrań i dodatków. Przestrzegaj tych 5 punktów! Ponadczasowa szafa charakteryzuje się:

  1. Rzeczami dopasowanymi do Twojego stylu życia i potrzeb, a nie dress codu czy czyichś oczekiwań.
  2. Zestawami na każdą okazję – według idei garderoby kapsułowej. Zacznij od porządków w szafie, spisz listę niezbędnych zakupów. Wybierz produkty w taki sposób, by dowolnie można je było ze sobą łączyć.
  3. Dobrej jakości ubraniami, które zostaną z Tobą na dłużej. Uzupełnisz je bieżącymi w danym sezonie trendami.
  4. Kolorami, które lubisz.
  5. Metkami – znajdziesz tam wskazówki, jak prawidłowo dbać o rzeczy.

 

Zrównoważona moda

Czy wiesz, że… tradycyjny proces produkcji jeansów pochłania tyle wody, ile trwających po 6 minut 200 pryszniców? Fashion Revolution dodatkowo podaje, że w skali globalnej aż 20% zanieczyszczeń wody jest wynikiem farbowania tekstyliów. Zrównoważona moda dąży do tego, by nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także pozbyć się środków chemicznych i zoptymalizować procesy produkcyjne (w tym emisję Co2), jednocześnie zwiększając jakość powstałych ubrań. Dzięki temu są trwalsze!

Zwróć uwagę na certyfikaty w modzie. Każdy z nich ma znaczenie! GOTS poświadcza o tym, że surowce do materiału są bez pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów, nawozów sztucznych czy GMO. Z kolei Fair Trade jest synonimem zatrudnienia ludzi w poszanowaniu ich praw pracowniczych i nieangażowania do pracy dzieci oraz bezpiecznych warunków w fabrykach czy na plantacjach.

 

Moda przyjazna dla przyrody i portfela. Wybierając produkty z poniższych linii sprawiasz, że branża odzieży i akcesoriów zmierza w lepszą stronę mody. Kierunek jest już wytyczony, czas na Twój mały krok!

Pamiętaj:

  1. Czytaj metki – skład ubrania, sposób pielęgnacji (czy możesz je prać, czy oddawać np. do pralni chemicznej).
  2. Wybieraj takie rzeczy, które posiadają certyfikaty, np. GOTS, Oeko-tex czy Lenzing Ecovero.
  3. Sprawdzaj kraj pochodzenia, szukaj oznaczeń made in EU lub made in Poland.
  4. Postaw na naturalne materiały: m.in. bawełnę, len, wełnę.
  5. Nie obawiaj się ubrań powstałych z recyklingu.

 

 


 

Mówią o nas

Przejrzyste, proste centrum handlowe
Maks
Maks
12:52 27 Oct 21
Duża ilość sklepów, w okolicy inne sklepy widoczne na zdjęciu.
Pan Tulipan
Pan Tulipan
08:50 27 Oct 21
Super imprezka więcej...więcej
Wanda Glogowska
Wanda Glogowska
19:41 24 Oct 21
Ubogi pasaż, jestem tam tylko dla media
Jolanta
Jolanta
17:42 24 Oct 21
H&M, TK Max, Hipermarket Carefour, fajna kawiarnia oraz stacja paliw i myjnia . Czego więcej można chcieć...
Andrzej Wilczynski
Andrzej Wilczynski
07:07 24 Oct 21
Lubię to miejsce,fajne sklepy.gastronomia tez jest.
Krystyna Icik
Krystyna Icik
16:40 20 Oct 21
Zwykle centrum handlowe. Nie ma tam sklepów które nie są w innych miejscach. Duży parking, stacja benzynowa, myjnia
Walenty Brodowski
Walenty Brodowski
10:06 12 Oct 21
Sehr schönes Shoppingcenter,Sauber und aufgeräumt.
Andreas Escher
Andreas Escher
17:13 11 Oct 21
alles was man braucht
Chrissie HH
Chrissie HH
16:18 11 Oct 21
Spoko centrumMożna coś znaleźć
Artur Pietruszka
Artur Pietruszka
19:09 07 Oct 21
Galeria jak galeria, ale jest duży Medja Markt.
Piotr Kowalski
Piotr Kowalski
04:07 07 Oct 21
Wypić kawkę na plaży, zimny napój, smaczna kanapka - to tylko tam...
Ireneusz Reder
Ireneusz Reder
22:12 03 Oct 21
Fajne miejsce,można zrobić zakupy i wypić dobra kawę
Aneta Jakutowicz
Aneta Jakutowicz
17:14 29 Sep 21
Moim zdaniem to najlepsze centrum handlowe w Szczecinie. Jest w nim wszystko co najważniejsze - drogeria, ciuchy, buty, Media Markt, supermarket. Przy czym nie ma nigdy tłoku, jest czysto i można w spokoju zrobić zakupy.
Dominika Oporczyk
Dominika Oporczyk
09:20 27 Sep 21
Szukałam pralki i znalazłam
Ala N
Ala N
21:16 26 Sep 21
Jedno z tych centrów handlowych które mogę polecić,nie ma tłumów a zato duży wybór sklepów.
Sebastian Markiewicz
Sebastian Markiewicz
17:02 25 Sep 21