ul. Mieszka I 73, 71-011 Szczecin

nie: 10:00 - 20:00; Najbliższa niedziela (10.07): niehandlowa

English

 

W lepszą stronę zakupów – zrównoważona moda

 

Zrównoważona moda wkracza do marek, które znacie i lubicie. Ale co właściwie oznacza to pojęcie? Zakłada zmiany w procesie pozyskiwania materiałów, produkcji i sprzedaży w trosce o naturę i ludzi. W jej definicji mieszczą się: ochrona środowiska, sprawiedliwość społeczna i ekologia, czyli… lepsze wybory zakupowe! 

 

 

 

 

Podobno małe kroki czynią wielkie zmiany, dlatego zachęcamy do bardziej świadomych decyzji. Zobaczcie nasz przewodnik i dowiedzcie się, jak wprowadzić ubrania z recyklingu, organiczną bawełnę czy zasady garderoby kapsułowej do swojego codziennego życia.  

 

 

Ubrania z recyklingu

W 2020 roku Virgil Abloh, dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton, dał przykład innym markom pokazując, że da się stworzyć kolekcję, korzystając prawie w 100% z ubrań z poprzednich sezonów. Tylko 2 kreacje spośród 52 nie wpisały się w recykling. W myśl slow fashion coraz więcej firm nadaje drugie życie odpadkom poprzez zbiórki odzieży i przetwarzanie jej na nowe tkaniny. Spoglądając na metki w Waszych ulubionych sklepach rozglądajcie się za charakterystycznymi oznaczeniami i dołóżcie swoją cegiełkę do rozwoju mody cyrkularnej (zamkniętego obiegu). Ubrania z recyklingu najczęściej stworzone są z poliestru czy bawełny. W przypadku tej drugiej pamiętajcie jednak, że aby mogła Wam dłużej posłużyć, jej wartość nie powinna przekraczać 20% składu. Dzięki temu włókna w t-shircie czy koszuli są bardziej trwałe.

 

Naturalne materiały 

Krok w dobrą stronę to już coś więcej niż ograniczenie foliowych opakowań. Eco-friendly zmiana zaczyna się na plantacji bawełny czy lnu oraz w hodowli owiec (szukaj pojęcia mulesing free – delikatnego traktowania zwierząt) czy jedwabników. Część marek stosuje wegańskie i ekologiczne skóry, wykonywane z ananasa (Pinatex), jabłek, a nawet kukurydzy! Jeśli tylko nie zmagasz się z alergią, wprowadź do swojej szafy następujące materiały:

biodegradowalne i przyjazne dla Twojej skóry. Poza tym cieszą się np. właściwościami termoregulacyjnymi czy wysoką higroskopijnością. A to znaczy, że nie będzie Ci w nich za ciepło czy za zimno, bo odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają przewiewność. Naturalne materiały nie wykluczają zaawansowanych technologii. Jeśli na metce natrafisz na słowa Tencel™, Refibra™, Ecovero™ i Modal™, możesz mieć pewność, że włókna celulozowe użyte w ich produkcji pochodzą z drzew uprawianych w zrównoważony sposób.

 

Ponadczasowa szafa

XXI wiek to era SMART. Wszystko, czym się otaczamy, powinno być inteligentne i użyteczne. Nie inaczej jest z modą! Rozwiązaniem na współczesne kwestie środowiskowe i dążenie do wypełnienia misji „zrównoważona moda dla każdego” jest umiejętne komponowanie ubrań i dodatków. Przestrzegaj tych 5 punktów! Ponadczasowa szafa charakteryzuje się:

  1. Rzeczami dopasowanymi do Twojego stylu życia i potrzeb, a nie dress codu czy czyichś oczekiwań.
  2. Zestawami na każdą okazję – według idei garderoby kapsułowej. Zacznij od porządków w szafie, spisz listę niezbędnych zakupów. Wybierz produkty w taki sposób, by dowolnie można je było ze sobą łączyć.
  3. Dobrej jakości ubraniami, które zostaną z Tobą na dłużej. Uzupełnisz je bieżącymi w danym sezonie trendami.
  4. Kolorami, które lubisz.
  5. Metkami – znajdziesz tam wskazówki, jak prawidłowo dbać o rzeczy.

 

Zrównoważona moda

Czy wiesz, że… tradycyjny proces produkcji jeansów pochłania tyle wody, ile trwających po 6 minut 200 pryszniców? Fashion Revolution dodatkowo podaje, że w skali globalnej aż 20% zanieczyszczeń wody jest wynikiem farbowania tekstyliów. Zrównoważona moda dąży do tego, by nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także pozbyć się środków chemicznych i zoptymalizować procesy produkcyjne (w tym emisję Co2), jednocześnie zwiększając jakość powstałych ubrań. Dzięki temu są trwalsze!

Zwróć uwagę na certyfikaty w modzie. Każdy z nich ma znaczenie! GOTS poświadcza o tym, że surowce do materiału są bez pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów, nawozów sztucznych czy GMO. Z kolei Fair Trade jest synonimem zatrudnienia ludzi w poszanowaniu ich praw pracowniczych i nieangażowania do pracy dzieci oraz bezpiecznych warunków w fabrykach czy na plantacjach. 

 

Moda przyjazna dla przyrody i portfela. Wybierając produkty z poniższych linii sprawiasz, że branża odzieży i akcesoriów zmierza w lepszą stronę mody. Kierunek jest już wytyczony, czas na Twój mały krok! 

Pamiętaj:

  1. Czytaj metki – skład ubrania, sposób pielęgnacji (czy możesz je prać, czy oddawać np. do pralni chemicznej).
  2. Wybieraj takie rzeczy, które posiadają certyfikaty, np. GOTS, Oeko-tex czy Lenzing Ecovero.
  3. Sprawdzaj kraj pochodzenia, szukaj oznaczeń made in EU lub made in Poland.
  4. Postaw na naturalne materiały: m.in. bawełnę, len, wełnę.
  5. Nie obawiaj się ubrań powstałych z recyklingu.

 

 


 

Mówią o nas

Jest gdzie pochodzić i kupić
Piotr Dziopa
Piotr Dziopa
17:11 02 Jul 22
Fajne miejsce na spotkanie i zwiedzanie sklepików duży wybor sklepów z odzieża obuwiem bielizną sklepy z kosmetykami a takze lotto optyk kiosk pralnia chemiczna kantor salon T mobil stoisko z bizuterią kwiaciarnia oraz coś z paznokciami zrobić coś mozna przekasić na przyklad deser coś pikantnego z chinskiej kuchni i zjeśc pasztecika napic się soku wody kawy cherbaty.
Artur
Artur
09:55 01 Jul 22
Ulubione miejsce na zakupy
Grzegorz Doniak
Grzegorz Doniak
15:23 29 Jun 22
Ciekawe rzeczy można tutaj kupić i to za małą cenę.
Patryk Szil
Patryk Szil
15:07 29 Jun 22
Sklep wielko powierzchniowy ,wiele sklepów z różnej branży, raczej czysto .Zakupy najlepiej rano że względu na niewielki ruch.
_Bartosz digitalfriend
_Bartosz digitalfriend
09:16 26 Jun 22
Różnorodne sklepy, obszerny parking, punkty gastronomiczne. Wygodnie robi się zakupy.
Grażyna Słomian
Grażyna Słomian
19:09 24 Jun 22
Kolejki do tkmaxa są przerażające
Ewa Górkiewicz
Ewa Górkiewicz
14:11 18 Jun 22
Super galeria bardzo dużo stoisk gastronomia dobrze zaopatrzona
Beata Piskorz
Beata Piskorz
22:48 16 Jun 22
Dżem, mydło, widły i powidła...Kup pan tanio, sprzedaj drogo...I tak się pozbędziesz kilku godzin czasu 😁
Ireneusz Kopcik
Ireneusz Kopcik
09:02 14 Jun 22
Fajne miejsce na zakupy z uwagi na TK Max 😉
Miro G
Miro G
07:55 13 Jun 22
Dużo fajnych sklepów ,a przy parkingu fajna oferta jedzenia w budkach ,trochę festynowo ,ale głodny nie wrócisz
Tomasz Bagiński
Tomasz Bagiński
04:17 09 Jun 22
Produkty świeże bardzo dobrej jakości,duży wybór produktów suchych, duży wybór produktów marki własnej,oraz bardzo miła obsługa
Andrzej Strzemkowski
Andrzej Strzemkowski
16:33 07 Jun 22
super, blisko cmentarza
olenka tego typu
olenka tego typu
16:18 05 Jun 22
Dużo różnych sklepów z szeroką gamą towarów
Radek Banaszak
Radek Banaszak
08:48 31 May 22
Nie ma takich tłumów jak w centrum.
Barbara Czyż
Barbara Czyż
20:47 26 May 22
W dniu dzisiejszym zorganizowano wspaniałe wydarzenie dla dzieci związane z dinozaurami. Pokazy tych wspaniałych zwierząt wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród małych amatorów wrażeń. Możliwość ich oglądania, słuchania ryków oraz pogłaskania replik to tylko kilka atrakcji. Polecam takie wydarzenia.
Zbigniew K
Zbigniew K
21:40 21 May 22
Fajne centrum handlowe
Artur Miner (artmin)
Artur Miner (artmin)
19:42 21 May 22
Stara galeria na Pomorzanach ale zawsze miło jest ją odwiedzić. Co prawda w weekendy Żory ruch i dość ciężko znaleźć miejsce parkingowe ale jeśli już znajdziemy sposób zaparkowania auta to miło jest wejść do środka czy to na jedzenie czy na zakupy lub jedno i drugie.
mwmfoto
mwmfoto
11:05 21 May 22
Lubię, odwiedzam raz w roku
Meg Mimi
Meg Mimi
10:00 13 May 22
Fajna dużą wszystko jest
Wojtek Słaboń
Wojtek Słaboń
12:05 11 May 22
js_loader